2023-2024 Courses

Advanced Placement & Honors
Course Instructor Day/Time

Apologetics / Speech & Debate
Course Instructor Day/Time
Advanced Competitive Speech Amy Meyer Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Advanced Competitive Speech & Debate Club Kimberly Patterson Wednesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Competitive and Public Speech Amy Meyer Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Competitive Novice Debate Kimberly Patterson Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
CT-1 When Students Ask: Tough Questions, Doubt & Uncertainty (Mon) Peter Bocchino Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Intro to Competitive and Persuasive Speaking Amy Meyer Monday - 10:45 AM to 12:15 PM

Fine Arts Electives
Course Instructor Day/Time
Character Design Anderson Carman Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Classical Art (M2:30) JoDette DiDomizio Monday - 2:30 PM to 4:00 PM
Classical Art (W10:45) JoDette DiDomizio Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Drama Amy Meyer Wednesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Filmmaking 1 Duran Smith Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
Painting Class JoDette DiDomizio Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
Photography 1 Benjamin Lipford Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
Photography 2 Benjamin Lipford Monday - 12:45 PM to 2:15 PM

Foreign Languages
Course Instructor Day/Time
American Sign Language (ASL1) Teresa Hatten Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
American Sign Language (ASL2 — 10:45AM) Teresa Hatten Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
American Sign Language (ASL2 — 9AM) Teresa Hatten Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
American Sign Language (ASL3) Teresa Hatten Wednesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Spanish 1 Mary Cypher Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Spanish 1A Karen B. Holston Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Spanish 1B Karen B. Holston Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Spanish 2 Mary Cypher Monday - 9:00 AM to 10:30 AM

Health & Physical Education
Course Instructor Day/Time
Basketball (Mon) Kareem Horton Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
Basketball (Wed) Kareem Horton Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Health (FALL) Amy Meyer Monday - 9:00 AM to 10:30 AM
Sports Fitness (Mon) Kareem Horton Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Sports Fitness (Wed) Kareem Horton Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM

History & Social Studies
Course Instructor Day/Time
American History Jennie Jones Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
Ancient History Linda Richardson Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Economics (FALL)/ US Gov't (SPRING) Tim Jarnagin Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Western Civilization Derek Owens Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
World History (10:45AM) Joe Tribble Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
World History (9AM) Joe Tribble Monday - 9:00 AM to 10:30 AM

Language Arts
Course Instructor Day/Time
American Literature Jennie Jones Monday - 2:30 PM to 4:00 PM
British Literature and Composition Margaret Shuman Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
High School Creative Writing Angie Nasrallah Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Intro to Literature Martha Vahanian Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Literature for Middle School Linda Richardson Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Middle School Grammar & Composition 1 Linda Richardson Monday - 9:00 AM to 10:30 AM
Middle School Grammar & Composition 2 Linda Richardson Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Multicultural Literature & Composition Margaret Shuman Monday - 9:00 AM to 10:30 AM
World Literature Angie Nasrallah Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM

Math
Course Instructor Day/Time
Algebra 1 (Mon) Derek Owens Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Algebra 2 (Wed) Noelle Bandy Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Geometry (Mon) Derek Owens Monday - 9:00 AM to 10:30 AM
Geometry (Wed) Noelle Bandy Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Math Essentials Martha Vahanian Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Math Tutoring (M12:45) Karren Richardson Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
Math Tutoring (M2:30) Karren Richardson Monday - 2:30 PM to 4:00 PM
Pre-Algebra Linda Richardson Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
Pre-Calculus Noelle Bandy Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM

Other Electives
Course Instructor Day/Time
“Infusion” (Bible Course) James Saxon Monday - 2:30 PM to 4:00 PM
Business and Entrepreneurship Kareem Horton Monday - 9:00 AM to 10:30 AM
Career Prep Skills (Spring) Karen B. Holston Wednesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Financial Literacy William Renje Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
High School Creative Writing Angie Nasrallah Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
SAT/ACT Test Preparation Lisa Robinson Wednesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Yearbook (M9:00) Keicha Barnum Monday - 9:00 AM to 10:30 AM

Science
Course Instructor Day/Time
Biology 1: General HS Biology and Lab (10:30) Beth Bacon Wednesday - 10:30 AM to 12:30 PM
Computer Science Derek Owens Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Earth Science Martha Vahanian Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Life Science Linda Richardson Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Physical Science Derek Owens Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
Physics Derek Owens Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM

Sixth Grade Core Classes
Course Instructor Day/Time
Literature for Middle School Linda Richardson Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Middle School Grammar & Composition 1 Linda Richardson Monday - 9:00 AM to 10:30 AM
Spanish 1A Karen B. Holston Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM